Zapisz na liście ulubionych

10 przyczyn nadmiernego pocenia się stóp

2022-05-31
10 przyczyn nadmiernego pocenia się stóp
Nieprzyjemna potliwość i niemiły zapach stóp to bardzo wstydliwy problem, z którym niestety spotyka się od czasu do czasu prawie każdy. Dłuższe chodzenie w butach w trakcie letnich upałów tylko go wzmaga. Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernego pocenia się stóp i czy można sobie z nimi jakoś poradzić?

1. Nieodpowiednie obuwie

Obuwie damskie niskiej jakości, o zamkniętej budowie w sezonie letnim, z pewnością wpłynie na pojawienie się problemu nadmiernego pocenia się stóp. To najczęstsza przyczyna tej sytuacji, a jednocześnie najłatwiej można sobie z nią poradzić. Dlatego sprawdzają się nie tylko buty wykonane z naturalnych materiałów, ale także z wbudowanymi elementami na przykład siateczki, która wymusza cyrkulację powietrza. Przez to stopy się nie zaparzają.


2. Noszenie butów przez cały czas

Nawet najlepsze, najlepiej dobrane, nie za ciasne buty po pewnym czasie doprowadzić mogą do rozwinięcia się problemu pocących się nadmiernie stóp. Tak często, jak to tylko możliwe, należy buty ściągać. Powinno się je także możliwie często zmieniać. Na przykład na kapcie damskie w domu albo wygodne klapki w trakcie popołudnia w ogrodzie.


3. Źle dobrane skarpety

Tak samo jak i buty, Skarpety z nienaturalnych tkanin mogą spowodować problem brzydkiego zapachy stóp. Warto wybierać te wykonane z bawełny. Szczególnie w trakcie upału i uprawiania sportu, dobrej jakości skarpety są niezbędne.


4. Problemy z higieną

Nieprzyjemny zapach stóp pojawić się może jako następstwo problemów z higieną. Codziennie powinno się myć stopy i zmieniać skarpetki. Mokre nogi trzeba starannie osuszyć, również między palcami. Po kąpieli dobrze jest używać talku. Latem przydatny może być odświeżający dezodorant do stóp o działaniu również bakteriobójczym.10 przyczyn nadmiernego pocenia się stóp


5. Jedzenie

Niewiele osób zwraca na to uwagę, ale jedzenie także może nasilić problem nadmiernej potliwości stóp. Dotyczy to szczególnie potraw bardzo pikantnych.


6. Nadmierne emocje

Różne stany emocjonalne, w tym silny stres, mogą wpłynąć na pojawienie się problemu nadmiernej potliwości stóp. Warto sprawdzić, w jakich sytuacjach do tego dochodzi i starać się ich unikać.


7. Problemy zdrowotne

Oczywiście istnieją również różnego rodzaju choroby, które powodują nadmierną potliwość stóp. Są to między innymi cukrzyca, zaburzenia pracy wątroby albo zaparcia. Do takiego stanu doprowadzić może również nadwaga, ale także problemy hormonalne. Jeżeli stopy pocą się nocą, oznacza to zbyt niski poziom progesteronu u kobiet, a testosteronu u mężczyzn. Nadczynność tarczycy również doprowadzić może do tego problemu.


8. Infekcje

Różnego rodzaju infekcje na powierzchni stóp wpłynąć mogą na ich nadmierną potliwość i nieprzyjemny zapach. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi odpowiednie leczenie w formie kremów albo leków przyjmowanych doustnie.


9. Genetyka

Niestety, genów nie da się oszukać. Czasami problem z potliwością stóp jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. W takim przypadku tym bardziej warto dbać o higienę, dobierać odpowiednie obuwie i skarpetki, a także stosować preparaty, których działanie ogranicza tę uciążliwą dolegliwość.


10. Chorobliwe pocenie się stóp

Stopy nadmiernie pocić się mogą także na skutek choroby. W takim przypadku można spróbować konsultacji z lekarzem i stosowania aptecznych kosmetyków, a nawet medykamentów. Jeżeli to nie pomoże, jedynym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na chirurgiczny zabieg polegający na odcięciu kanalików potowych stóp. Niesie on za sobą jednak pewne ryzyko. W końcu pot reguluje ciepłotę ciała, co jest bardzo istotne w kontekście zachowania właściwej temperatury organizmu w trakcie upału.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022

pixel