Zapisz na liście ulubionych

Buty na zimowe dni? Tylko mukluki!

2019-12-04
Buty na zimowe dni? Tylko mukluki!

W mroźny zimowy dzień tylko ciepłe buty utrzymają stopy i palce w komfortowej temperaturze. A to tego zadania najlepiej nadają się damskie mukluki - buty inspirowane tradycyjnym obuwiem Eskimosów.

Co to są mukluki?

Mukluki, nazywane także kamikami, to miękkie buty, które pierwotnie nosili mieszkańcy arktycznych obszarów Alaski, Kanady, Grenlandii i Rosji, z plemion Inuitów, Iñupiat i Yupik. Ten typ butów zimowych damskich przypomina tradycyjne mokasyny tylko z... wysokimi cholewkami.

Mukluki tradycyjnie wytwarzano ze skór reniferów, fok, łosi lub niedźwiedzi. A sama, dość egzotycznie brzmiąca dla nas nazwa, pochodzi z języków Iñupiata i Jupika, od słowa "maklak" oznaczającego fokę brodatą.

Tradycyjne mukluki damskie wyposażone były we wszystkie zalety, których oczekiwalibyśmy od butów przeznaczonych do życia na dalekiej mroźnej i zimnej Północy. Przede wszystkim były ciepłe i wygodne. Eskimosi dodatkowo ocieplali buty futrem zwierząt arktycznych, takich jak króliki, lisy i szopy pracze. Wykorzystanie naturalnych materiałów gwarantowało butom oddychalność i umożliwiało cyrkulację powietrza wokół stopy. Pot nie gromadził się przy stopie i nie zamarzał, dzięki temu chodzący w muklukach Eskimosi nie obawiali się o odmrożenia.

Buty na zimę damskie, mukluki inspirowane butami Eskimosów

Mukluki były poza tym idealnymi butami dla myśliwych, którzy dzięki nim poruszali się sprawnie i cicho. Ci, którzy nie nosili butów podczas polowań, mogli ozdobiać mukluki pomponami lub kolorowymi koralikami. Zdobienia nadawały obuwiu Eskimosów bardzo atrakcyjnego wyglądu. Nic w tym dziwnego, że tymi kolorowymi i ciepłymi butami zainteresował się w końcu świat mody.

Mukluki w nowoczesnym wydaniu - ciepłe i na topie

Dzisiaj producenci butów często inspirują się stylem i designem eskimoskich mukluków przy projektowaniu nowoczesnych butów zimowych. Oczywiście do produkcji tego typu śniegowców z futerkiem nie wykorzystuje już skór łosi czy fok, ale inne, nowoczesne materiały gwarantujące ten sam efekt, czyli przyjemne ciepło wokół stopy.

Mukluki nawiązują swoim designem do tradycyjnych butów Eskimosa. Można je kupić zarówno w wersji z wyższą cholewką (przypominają wtedy kozaki) jak i w wersji krótszej, a także w wielu wariantach kolorystycznych (w naszym sklepie dostępne są śniegowce damskie czarne). Wówczas podobne są nieco do naszych klasycznych botków. Na zewnątrz zdobione są frędzlami, pomponami i różnego rodzaju motywami nawiązującymi do kultury ludzi Północy. Bez względu na formę i wygląd współczesnych mukluków, jedno pozostało niezmienne - ich przeznaczenie.

 Jak nosić buty na zimę damskie, mukluki

Mukluki to przede wszystkim obuwie na zimowe dni, a ich główną funkcją jest ochrona stóp i palców przed zimnem. Buty wykonane są z ciepłych, przyjemnych dla ciała materiałów, które gwarantują utrzymanie odpowiedniego komfortu stopy. Z tego powodu w tych butach nawet największe zmarzluchy czują się bezpiecznie.

Jak nosić mukluki?

Damskie mukluki pasują praktycznie do każdej części zimowej garderoby. Najlepiej nosić je na dopasowane spodnie, legginsy, ale równie dobrze komponują się z dzianinowymi sukienkami z golfem czy rozkloszowanymi mini, noszonymi ze sweterkami. Świetnie wpisują się w zimowy styl boho czy etniczne klimaty. Bez wątpienia jest to wspaniała baza do wielu stylizacji.

Brakuje ich w Twojej szafie? Poszukaj swoich mukluków na czasnabuty.pl

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019

pixel