Zapisz na liście ulubionych

Glany wracają do łask - jak je nosić?

2021-09-10
Glany wracają do łask - jak je nosić?

Co to są glany?

Buty glany to rodzaj obuwia o solidnej konstrukcji, często z metalowym wypełnieniem na palcach, ponieważ służyły one do ulicznych walk, a nawet wykorzystywane były przez gangi. Mają one wyższą cholewkę i są sznurowane. Buty stały się znane pod koniec lat 60. w Wielkiej Brytanii i nadal są modą kojarzoną z buntem. Najczęściej sięgają do 1/3 łydki, a ich waga to nawet 750 gram każdy. Pierwotnie były noszone przez grupy subkulturowe: punków i skinheadów, a także metalowców oraz gotów. Nieco podobny rodzaj obuwia wykorzystywany jest przez służby mundurowe (na przykład wojsko), a także przez harcerzy i osoby pracujące w niebezpiecznych warunkach, aby chronić stopy. Jako urozmaicenie dla czarnej skóry zaczęto używać kolorowych sznurówek. Ich barwa często miała dodatkowe znaczenie. Z czasem, kiedy glany damskie stały się nie tylko elementem subkultury, ale i mody, pojawiać się zaczęły w sklepach obuwniczych w różnych barwach. Nie dziwi zatem obecność białych glanów czy glanów na platformie.


Jak nosić glany z jeansami?Glany


Dla wielu użytkowniczek trapery damskie zimowe najwygodniej jest nosić do jeansowych rurek, umieszczając spodnie po prostu wewnątrz buta. To szczególnie dobra opcja dla posiadaczek szczupłych i dłuższych nóg. Pamiętaj, że buty sięgające do połowy łydki mogą je optycznie pogrubić. Najbezpieczniej jest postawić na taką samą kolorystykę butów i spodni. Jeansy z szerszymi nogawkami ubierać będziesz oczywiście na zewnątrz cholewki. Wówczas wygodniejsze są krótsze buty, ale na przykład w odjazdowym kolorze, takie jak czerwone glany. Glany na platformie zawsze dodadzą kilku centymetrów i świetnie prezentują się na przykład z dłuższymi dzwonami, które ponownie stają się popularne.


Jak nosić glany z sukienką?

Obecnie buty glany już coraz mniej przypominają swoją klasyczną wersję. By dodać im nieco kobiecości, używa się na przykład wstążeczek zamiast sznurówek, które przełamują ich surowość. Białe glany będą świetnie się prezentować w połączeniu z dziewczęcymi sukienkami lub spódniczkami. W sklepach są glany na słupku – ciekawe urozmaicenie dla jesiennych botków. Czarne glany damskie są jednak z pewnością najbardziej uniwersalne. Pasują do niemal każdej sukienki, szczególnie dobrze do ramoneski albo jeansowej katany. Z pewnością to ten rodzaj obuwia, któremu niestraszne są kałuże i śniegi, a więc posłużą ci przez wiele sezonów. Styl glam rock w całości opiera się na wykorzystaniu glanów na przykład z tiulowymi spódniczkami i sukienkami.


Znaczenie sznurówek w glanachGlany


Buty glany to ten rodzaj obuwia, który niesie za sobą wiele znaczeń. Czy wiesz, że dotyczy to również koloru dobranych do nich sznurówek? Żeby nie zostać opatrznie zrozumianą, poznaj podstawy.
Czarne sznurówki noszą najczęściej tak zwani „metale”, ale także osoby, które po prostu lubią ten rodzaj obuwia. Zakładanie białych sznurówek jest niebezpieczne, bo kojarzą się z poglądami nacjonalistycznymi. Czerwone sznurówki często są utożsamiane z anarchistami, chyba że wiązane są na drabinkę, co przynosi skojarzenia z poglądami nazistowskimi. Żółte sznurówki w butach glanach to symbol tzw. „łowców” skinheadów. Zielone sznurówki wyróżniają nurt eko i wegetarian. Błękitne sznurówki często noszą homoseksualiści. Fioletowy kolor z kolei jest zarezerwowany dla feministek lub satanistów.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021

pixel