Zapisz na liście ulubionych

Jak czyścić lakierowane buty?

2021-11-18
Jak czyścić lakierowane buty?
STYLOWE, LAKIEROWANE BUTY WYGLĄDAJĄ EFEKTOWNIE NA KAŻDEJ STOPIE. JAK DBAĆ O BUTY LAKIEROWANE, BY ZACHOWAŁY SWÓJ BLASK? JAK W PROSTY SPOSÓB POZBYWAĆ SIĘ ZA ZARYSOWAŃ Z LAKIEROWANYCH BUTÓW?

Co to jest skóra lakierowana?

Skóra lakierowana to skóra o gładkiej powierzchni, która została przetworzona w celu uzyskania wysokiego połysku. Proces wytwarzania skóry lakierowanej odbywa się w ostatniej fazie garbowania skóry. W tym kroku na powierzchnię skóry nakładany jest lakier lub błyszcząca folia. Ze względu na sposób obróbki, skóra lakierowana charakteryzuje się wyższą sztywnością, dlatego nie jest popularnym materiałem do produkcji odzieży (jest po prostu niewygodna w noszeniu). Znacznie częściej skóra lakierowana stosowana jest do wytwarzania akcesoriów takich jak torebki, etui, kapelusze oraz oczywiście lakierowane buty.

W dawnych czasach skóra lakierowana zarezerwowana była głównie na specjalne okazje i wykorzystana do fasonów eleganckiego obuwia takich jak buty garniturowe, damskie szpilki czy czółenka na płaskiej podeszwie. Obecnie lakierowaną skórę stosuje się praktycznie w każdych rodzajach butów. Obok eleganckich szpilek znajdziemy zatem lakierowane workery, glany, botki traperki i klasyczne kozaki. Z uwagi na to, że produkcja skóry naturalnej lakierowanej jest kosztowna w większości tych fasonów stosowana jest ekoskóra.

Trzeba przyznać, że buty lakierowane prezentują się wyjątkowo efektownie. Utrzymanie gładkiej i nieskazitelnej powierzchni może nastręczać jednak trochę problemów. W odróżnieniu od tradycyjnej skóry czy skóry zamszowej, buty lakierowane do dobrej prezencji muszą być dokładnie wypolerowane i wyczyszczone. Nawet drobne rysy i zanieczyszczenia na lakierkach są od razu widoczne i czasami mogą całkowicie zepsuć odbiór całej stylizacji.Jak czyścić lakierowane buty?Jak czyścić skórę lakierowaną?

Czyszczenie butów lakierowanych różni się od czyszczenia skóry tradycyjnej. Istnieje kilka sposobów czyszczenia skóry lakierowanej. W każdym z nich ważne jest, aby:

- Czyścić buty lakierowane regularnie, najlepiej po każdym wyjściu na zewnątrz. Wówczas nawierzchnia buta niej podatna jest na ścieranie i niszczenie.

- Nie nasycać skóry lakierowanej wodą.Jak czyścić lakierowane buty?


Czyszczenie butów lakierowanych krok po kroku

Przygotuj
- szczoteczkę z miękkim włosiem,
- miękką, bawełnianą szmatkę,
- szmatkę z mikrofibry,
- miskę wody z mydłem,
- preparat do czyszczenia skóry lakierowanej lub wazelinę, oliwę z oliwek.


1. Usuń zanieczyszczenia na sucho

Pierwszym krokiem czyszczenia butów z lakierowanej skóry jest usunięcie z nich drobnego pyłu, kurzu czy drobinek błota. Do tego najlepiej sprawdzi się miękka szczotka z włosia. Przetrzyj nią delikatnie powierzchnię butlę i usuń wszystkie zanieczyszczenia. Do usunięcia zanieczyszczeń ze szczelin możesz wykorzystać miękką szczoteczkę do zębów.


2. Użyj wody i mydła

Następnie zwilż miękką bawełnianą szmatkę niewielką ilością wody z odrobiną mydła. Przetrzyj wilgotną szmatką powierzchni buty. Pamiętaj, że nie możesz dopuścić, aby lakierowana skóra na sączyła się wodą. Po usunięciu zabrudzeń powierzchnię wytrzyj suchą szmatką i pozostaw but do wyschnięcia w temperaturze pokojowej.


3. Polerowanie i nabłyszczanie

Aby powierzchnia buta wyglądała nieskazitelnie, musimy ją wypolerować. Wykorzystaj do tego specjalne preparaty od polerowania skóry lakierowanej z naszego asortymentu. Zapewniają odpowiednie nabłyszczenie i dbają o kondycję skóry.


Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021

pixel