Zapisz na liście ulubionych

Jak czyścić zamszowe buty?

2020-08-27
Jak czyścić zamszowe buty?

ZAMSZ TO BARDZO STYLOWY MATERIAŁ, KTÓRY WYJĄTKOWO EFEKTOWNIE PREZENTUJE SIĘ NA BUTACH. JAK DBAĆ O WYGLĄD ZAMSZOWYCH BUTÓW? JAK JE CZYŚCIĆ, ABY ICH NIE ZNISZCZYĆ?

Buty z zamszu często uznawane są za dość „problematyczne w czyszczeniu”. Delikatna skóra jest bardziej podatna na zabrudzenia, zacieki czy poplamienia, które jest trudniej niż w przypadku innych materiałów wyczyścić. Utrzymanie w czystości tego typu obuwia może być niełatwym zadaniem, ale dzięki naszym wskazówkom twoje ulubione buty zamszowe będą wyglądały jak nowe.

Buty z zamszu sztucznego czy naturalnego?


W pierwszej kolejności musisz zorientować się, z jakiego rodzaju zamszu zostały zrobione twoje buty.
Buty wykonane mogą być z zamszu naturalnego lub zamszu sztucznego. Ten pierwszy, jak łatwo się domyślić, produkowany jest z naturalnej skóry zwierzęcej, zazwyczaj wyprawionej cienkiej skóry owczej. Pielęgnacja butów z zamszu naturalnego jest bardziej wymagająca. Zamsz sztuczny to z kolei materiał pozyskiwany w procesie technologicznym, który wygląda i strukturą bardzo przypomina zamsz naturalny. Jego pielęgnacja różni się od czyszczenia zamszu naturalnego, o czym powiemy w dalszej części tego artykułu.


Czy można prać buty zamszowe w pralce?

To jedno z najczęstszych pytań, jakie pojawia się w kontekście czyszczenia obuwia zamszowego. Odpowiedź jest prosta — nie można. Pranie butów zamszowych w pralce to najszybsza metoda do ich zniszczenia. Zamsz bardzo źle znosi kontakt z wodą. Jeśli Twoje buty są z prawdziwego zamszu, pamiętaj, aby oczyścić je tylko ręcznie i unikać wkładania ich do pralki lub suszarki.
Dziewczyna w zamszowych czarnych botkach na dachu budynku. Różne propozycje botków.

Jak czyścić buty z zamszu naturalnego?

Aby dobrze wyczyścić buty z naturalnego zamszu, najlepiej zastosuj się do poniższych wskazówek.

Jak wyczyścić zamszowe buty z błota i brudu?

Najczęstszymi zanieczyszczeniami, jakie pojawiają się na botkach zamszowych damskich czy zamszowych kozaczkach, są błoto i brud. Jak skutecznie usunąć tego typu zabrudzenia z obuwia? Poczekaj, aż błoto całkowicie wyschnie. Po wyschnięciu użyj delikatnej, suchej szczotki i usuń za jej pomocą jak najwięcej brudu. Jeśli nadal są ślady, spróbuj dokładnie nawilżyć buty parą. Następnie ponownie wyszczotkuj, aby usunąć pozostały brud. Do tego typu zabiegów najlepiej stosować specjalną szczotkę do zamszu. Jeżeli jej nie posiadasz, sprawdzi się zwykła szczoteczka z miękkiego włosia lub stara szczoteczka do zębów.

Jak wyczyścić zamszowe buty domowymi sposobami?

Jeśli po oczyszczeniu butów z błota nadal znajdują się na nich zabrudzenia, musisz zastosować dodatkowe metody. Zacznij od wypchania półbutów zamszowych damskich czy zamszowych mokasynów papierem i wyszczotkowania ich szczotką zamszową w celu usunięcia lekkich śladów.
Przykład jak czyścić zamszowe botki za pomocą szczotki.

  • Zastosuj gumkę do mazania. W przypadku trudniejszych miejsc można użyć gumki. Czyścimy plamę, wykonując małe, okrągłe ruchy i lekko naciskając.
  • Zastosuj biały ocet. Przygotuj mieszaninę wody i octu w proporcji 1:1. Wlej odrobinę na czystą, suchą szmatkę i wcieraj ocet w poplamiony zamsz. Pamiętaj, żeby materiał był jedynie nawilżony, a nie zmoczony. Tego typu mieszanina doskonale poradzi sobie z zaciekami i plamami z soli, jakie pojawiają się w sezonie jesienno-zimowym. Pozostaw zamszowe buty do wyschnięcia, a następnie wyszczotkuj miejsce zabrudzenia jeszcze raz, aby usunąć ewentualne ślady.
  • Do czyszczenia butów zamszowych możesz także wykorzystać skórkę od chleba. Można za jej pomocą dokładnie wyczyść buty z błota. Wystarczy, że suche obuwie będziesz pocierać wewnętrzną stroną skórki od chleba — do pozbycia się zabrudzeń.

 

Jak wyczyścić buty ze sztucznego zamszu?

Jedną z zalet sztucznego zamszu jest to, że jest bardziej odporny na plamy i trwalszy niż tradycyjny zamsz. Wynika to z tego, że producenci zazwyczaj okrywają zamsz syntetycznym środkiem teflonowym, co świetnie chroni materiał przed zabrudzeniami, wodą i tłuszczem.

W związku z tym jest łatwiejszy w utrzymaniu, ale nadal wymaga konserwacji, regularnego czyszczenia i usuwania śladów z błota i zacieków. Najlepiej wyczyścić buty ze sztucznego zamszu szczoteczką na sucho, usuwając nadmiar brudu i błota. W dalszej kolejności przetrzyj je mieszaniną wody i octu. Następnie wypchaj je papierem i pozostaw do wyschnięcia przed szczotkowaniem, aby przywrócić miękkość.

Jak suszyć buty z zamszu?

Po tych zabiegach buty z zamszu należy odstawić do wyschnięcia  w ciepłym i suchym miejscu.  Nigdy nie należy stawiać butów z zamszu naturalnego i sztucznego w pobliżu grzejnika ani używać suszarki nadmuchowej, aby przyspieszyć proces suszenia, ponieważ może to spowodować blaknięcie lub uszkodzenie materiału.

Zobacz teżJak dbać o zamszowe kozaki?

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020

pixel