Jak przechowywać buty?
WŁAŚCIWIE PRZECHOWYWANE BUTY BĘDĄ DŁUŻEJ CIESZYĆ NIESKAZITELNYM WYGLĄDEM. CHOCIAŻBY Z TEGO POWODU WARTO ZATROSZCZYĆ SIĘ O MIEJSCE, GDZIE BĘDZIESZ TRZYMAĆ SWOJĄ KOLEKCJĘ OBUWIA. PODPOWIADAMY, JAK ZORGANIZOWAĆ TĘ PRZESTRZEŃ NAJLEPIEJ.
Meble do przechowywania butów
Zazwyczaj w polskich domach buty przechowuje się w różnego rodzaju przeznaczonych do tego szafkach lub szafach. Bardzo często odbywa się to w przedpokoju, bo również tam buty zakłada się na nogi. Przestrzeń przedpokoju jest jednak zazwyczaj zbyt mała, aby stawiać w niej wszystkie posiadane przez siebie buty. To miejsce przeznaczone jest raczej dla tych zakładanych na bieżąco. Pozostałe warto dobrze zabezpieczyć. Planując w tym celu przestrzeń, na przykład w garderobie, warto oddzielić od siebie wyraźnie różne rodzaje obuwia przeznaczone na różne sezony.
Szafka na buty umieszczona w przedpokoju nie zajmuje wiele miejsca, ale jest bardzo pojemna. Wszystko dzięki temu, że zamiast klasycznych półek oferuje drzwiczki uchylne. Jest dzięki temu wąska i zmieści się nawet w ciasnych przejściach. Można także wybrać wysoki stojak na obuwie, nawet obrotowy.
Innym pomysłem na przechowywanie obuwia w domu jest wykorzystanie w tym celu komody. W szufladach dobrze przetrzymuje się niektóre rodzaje butów. Szczególnie te, które są używane rzadko, na przykład szpilki. Pojemne szuflady dobrze nadają się do przechowywania lekkich, krótkich balerinek albo sandałków. W tym przypadku kierować się należy takimi samymi zasadami, co przy przechowywaniu w szafie.
Układanie butów na półkach
Na półkach buty zajmą najmniej miejsca, jeżeli ustawiane będą naprzemiennie, to znaczy jeden but przodem, a drugi tyłem. Przy większej liczbie par da to odczuwalną oszczędność przestrzeni. Półki najwyższe, z największą przestrzenią, przeznacz dla butów zimowych, które mają najwyższe cholewki i najłatwiej je uszkodzić. Ażurowe półki są najlepsze na sneakersy. Mogą za to porysować obcasy. Dobrym wyjściem są specjalne podstawki na buty, pozwalające na umieszczenie jednych nad drugimi. To nie tylko dobrze eksponuje buty, ale także zapobiega ich wzajemnemu brudzeniu się i zapewnia cyrkulację powietrza.Przechowywanie butów - ważna jest organizacja!
Dobrze zagospodarowana przestrzeń do przechowywania butów wykorzystuje wszelkiego rodzaju pudełka i organizery. Oczywiście można użyć oryginalnych pudełek na buty. Można także zakupić takie z tworzywa sztucznego. Prześwitujące ułatwią odnalezienie właściwej pary. Masz dużo par butów, a pudełka są ułożone jedno na drugim na półkach? Ciekawym pomysłem jest albo opisanie każdej pary i umieszczenie karteczki na pudełku, albo zrobienie zdjęcia butom. Wydrukowane zdjęcie pozwoli w szybkim czasie znalezienie szukanej pary.
Gdzie trzymać buty sezonowe?
Buty używane tylko w określonym sezonie trzeba przechowywać szczególnie starannie. Po ich użyciu wyczyść je i zaimpregnuj. Właściwie dobrany środek do rodzaju materiału pozwoli z jednej strony na odświeżenie wyglądu obuwia, ale z drugiej – także zabezpieczy je przed deszczem i innymi możliwymi niekorzystnymi warunkami. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie na przykład zwiniętych gazet i wepchnięcie ich do środka buta. Gazety wyciągną wilgoć, a do tego nie pozwolą na odkształcenie się butów. Do obuwia wykonanego ze skóry szczególnie istotne jest używanie prawideł. Działają one na zasadzie wypychacza, usztywniają cały but. Dzięki temu skóra nie będzie się zaginać, a wręcz pękać w momencie, kiedy buty nie będą wykorzystywane.
Obuwie po sezonie można wynieść do piwnicy, ale pod warunkiem, że nie ma w niej wilgoci, a obuwie zostanie właściwie zabezpieczone przed możliwymi zanieczyszczeniami. Spakowane w solidne kartony przetrwa do kolejnego sezonu.