Zapisz na liście ulubionych

Jak rozciągnąć nowe buty?

2020-07-09
Jak rozciągnąć nowe buty?

CO ZROBIĆ, GDY NASZE WYMARZONE BUTY SĄ TROSZECZKĘ ZA CIASNE? JAK ROZCIĄGNĄĆ NOWE BUTY? PRZEDSTAWIAMY KILKA SPRAWDZONYCH SPOSOBÓW.

Co zrobić, gdy buty są za ciasne?


Zacznijmy od tego, że najlepszym sposobem, aby uniknąć problemu ciasnych butów jest... kupować buty odpowiadające rozmiarowi własnej stopy.

Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że czasami sytuacja nie zawsze jest taka prosta.

  • Niekiedy zdarza się, że buty, które w trakcie mierzenia wydawały wam się w sam raz, teraz nieco uwierają.
  • A może kupiłyście na wyprzedaży wymarzone, tylko ciut za małe buty z myślą, że „jakoś się rozbiją"?
  • Albo macie w szafie nieużywane buty, o których zapomniałyście. 
  • A może wasze stopy powiększyły lekko gabaryty lub są nieco opuchnięte (np. w trakcie ciąży) i przydałoby się je nieco rozbić na szerokość?


Bez względu na przyczynę problemu rozwiązania są dwa: jeśli możemy, zwracamy za ciasne buty i kupujemy rozmiar pasujący. A gdy nie można już butów damskich zwrócić? Wówczas trzeba będzie rozciągnąć, rozbić buta domowymi sposobami.

Jak rozbić buty? 6 najlepszych metod


Sposoby, które prezentujemy poniżej, sprawdzą się zarówno w przypadku rozbijania butów skórzanych, jak i tych wykonanych z materiału np. butów zamszowych.

1. Rozbijanie butów metodą tradycyjnąkobieta mierząca nowe szpilki na kanapie >

Jednym z najprostszych i najtańszych sposobów na rozbijanie butów zaraz po zakupie, jest częste ich noszenie. To technika, która działa praktycznie na każdy fason butów, szczególnie tych skórzanych. Najlepiej nosić buty wieczorem, kiedy nasze stopy lekko zwiększają objętość po całym dniu. Staraj się chodzić w nowych butach przez co najmniej godzinę. Możesz też, dla zwiększenia efektu, na nogi ubrać grubą parę skarpet. W ten sposób z jednej strony nieco ochronisz stopy (np. przed otarciami), z drugiej dodasz stopom objętości, by jeszcze bardziej rozbić za ciasne buty.
W miarę rozciągania butów stopniowo zwiększaj czas ich noszenia. Gdy będą wystarczająco wygodne, aby nosić je przez kilka godzin — są gotowe do wyjścia z domu!

2. Grube skarpety i suszarka do ubrańkobieta ogrzewająca suszarką buty sportowe w celu ich rozciągnięcia i rozbicia

Jeżeli ta pierwsza metoda nie zadziała w 100%, możesz nieco wzmocnić efekt przy użyciu suszarki do włosów. Najlepiej jak na stopy założysz grube, bawełniane skarpety.
Włóż buty, ustaw suszarkę na średni poziom ciepła, a potem nagrzewaj przez 20-30 sekund w miejscach, które chcesz rozciągnąć. Ciepło zmiękczy but, pomagając mu uformować się na stopie. W trakcie nagrzewania wypychaj palcami i zginaj stopę w tych miejscach buta, które chcesz rozciągnąć czy rozbić.
Gdy but nieco ostygnie, kontynuuj noszenie przez minimum 30 minut.
Pamiętaj, aby nie używać zbyt ciepłego strumienia, ponieważ możesz wysuszyć nadmiernie lub zniszczyć skórę.

3. Jak rozciągnąć buty za pomocą... mrożenia

To metoda jest może dość zaskakująca, ale daje pożądane efekty. Dlaczego właśnie mrożenie? Ponieważ woda po zamrożeniu zwiększa swoją objętość.
W tym celu napełnij torebkę z mocnym zapięciem zip (np. torebkę na kanapki) wodą w ok. jednej czwartej. Włóż torebki do butów, włóż je do zamrażarki i zostaw tam, aż woda zamarznie. Trzymaj buty tak przez kilka godzin. Potem wyjmij torebki i przymierz buty. Jeśli jedna runda zamrażania nie rozwiązuje problemu, ponów działanie.
Zamrożenie całego buta może również dać dobre rezultaty. Sprawdza się w przypadku butów materiałowych. Zmocz cały but, dodaj wodę do środka i zamroź wszystko. Kiedy wszystko się rozmrozi, but z pewnością zwiększy swój rozmiar.

4. Spryskaj buty alkoholem


To metoda, która sprawdzi się najlepiej w przypadku butów materiałowych (trampek damskich i popularnych sneakersów damskich) lub sportowych. Jeśli buty wykonane są z materiału, który nie powinien być mokry, np. skóry lub zamszu, lepiej postaw na inne techniki.
Włóż buty, które chcesz rozciągnąć, a następnie napełnij butelkę ze sprayem alkoholem i spryskaj zewnętrzną powierzchnię butów. Noś buty w trakcie wysychania alkoholu — powinny rozciągać się, dopasowując się do kształtu stopy.


5. Jak rozciągnąć buta? Użyj specjalistycznych narzędzi


Jeśli nie chce ci się chodzić ani mrozić butów, może łatwiej kupić regulowane, rozciągające prawidła do butów. Korzystanie z tego prostego narzędzia jest zdecydowanie najmniej ryzykowną metodą (nie musisz się martwić, że zniszczysz buty ciepłem lub wodą). Tego typu prawidła mogą zwiększyć długość i szerokość buta. Występują w różnych rozmiarach, aby pasowały do różnych fasonów butów. W ten sposób możesz z powodzeniem rozciągnąć baleriny, jak i buty na szpilce.

W sprzedaży dostępne są też specjalne preparaty do zmiękczania i rozbijania czółenek damskich i pantofli, balerin — może również je wykorzystać.

6. Idź do specjalisty

Kiedy domowe sposoby się nie sprawdzają lub po prostu szkoda nam czasu i pieniędzy na eksperymenty na drogich butach trzeba udać się do specjalisty. Tym specjalistą jest szewc, który może uporać się z tym problemem i profesjonalnie wydłuży, rozszerzy, rozbije nasze nowe buty.Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020

pixel