Zapisz na liście ulubionych

Jak wyczyścić białe trampki?

2020-07-23
Jak wyczyścić białe trampki?

BIAŁE TRAMPKI PASUJĄ NIEMAL DO KAŻDEJ LETNIEJ STYLIZACJI. SĄ WYGODNE, UNIWERSALNE I EFEKTOWNIE PREZENTUJĄ SIĘ NA OPALONYM CIELE. JEST TYLKO JEDEN KŁOPOT — SZYBKO SIĘ BRUDZĄ. JAK PRZYWRÓCIĆ IM DAWNY BLASK?


Białe trampki to rodzaj obuwia, którego nie może zabraknąć w letniej garderobie. Te buty od wielu sezonów stanowią must have w każdej wakacyjnej stylizacji. Dlaczego? Mają wiele zalet. Oprócz tego, że są lekkie i komfortowe w noszeniu, to jeszcze bardzo uniwersalne. Białe trampki możemy łączyć praktycznie ze wszystkim. Pasują do letnich sukienek, szortów, jeansów i doskonale wpisują się w każdy letni outfit.  Przy wszystkich swoich walorach białe trampki mają jednak mały, malutki mankament. Na bieli szybko widoczny jest brud i kurz. W efekcie nasze śnieżnobiałe trampki po krótkim czasie tracą blask i przestają być tak atrakcyjne dla oka.  


Na szczęście, aby wyczyścić białe trampki, niekoniecznie potrzebujesz wielu wyszukanych akcesoriów ani specjalistycznego środków do czyszczenia białych butów. Wystarczy trochę octu, sody oczyszczonej, pasty do zębów, a Twoje białe buty będą wyglądać elegancko. Całe na biało -  prawie jak w dniu ich zakupu.

Jak wyprać białe trampki? Najlepsze metody.


kobieta czyści nad miską trampki za pomocą octu, sody i szczotki

Czyszczenie białych sznurówek.

Przed rozpoczęciem czyszczenia trampek damskich wyciągnij sznurówki z butów — je również musisz wyprać, aby ich kolor nie kontrastował z bielą wyczyszczonych trampek. Sznurowadła trzeba prać oddzielnie, mocząc je w ciepłej wodzie z dodatkiem niewielkiej ilość wybielacza. Włóż je do miski i poruszaj w wodzie za pomocą szczoteczki do zębów. Dodaj kilka kropli płynu do naczyń i zamieszaj. Pozwól im moczyć się przez około 10-12 minut a nawet dłużej.
Jeżeli sznurówki po tych zabiegach jeszcze nie wyglądają tak, jak tego oczekujesz, wrzuć je do pralki z innymi białymi rzeczami. Tylko pamiętaj, żeby sznurówki nie "latały" w pralce luzem. Najlepiej umieść je w woreczku z siateczki.

Metoda nr 1: Soda oczyszczona i ocet


Czego będziesz potrzebować?

 • Ocet winny
 • Soda oczyszczona
 • Szczotka do szorowania
 • Szklana miska
 • Gorąca woda
 • Stara szczoteczka do zębów lub aplikator


Wymieszaj łyżkę sody oczyszczonej z dwiema łyżkami octu, rozcieńcz w szklance ciepłej wody i użyj szmatki lub szczoteczki do zębów, aby wyszorować buty tak przygotowaną pastą. Mieszanka sody oczyszczonej wyschnie dość szybko, po czym można ją spłukać i pozostawić buty do wyschnięcia.

Metoda nr 2: Pasta do zębów

Czego będziesz potrzebować?

 • Pasta do zębów
 • Stara szczoteczka do zębów


Sposób z pastą do zębów jest chyba jednym z najbardziej znanych i stosowanych. Aby był skuteczny, musisz pamiętać, żeby do szorowania jasnych trampek czy białych sneakersów wykorzystać tylko i wyłącznie białą pastę, nigdy żel. Nałóż pastę na wszystkie brudne miejsca na butach, a potem szoruj je za pomocą szczotki do zębów. Pozostaw na trampkach na około 15 minut, a potem wypłucz buty w zimnej wodzie lub włóż do pralki.
Po tych czynnościach powieś buty na sznurku i pozwól, aby wyschły na świeżym powietrzu. W razie potrzeby powtórz proces.

3. Płyn do prania i soda oczyszczona


Czego będziesz potrzebować?

 • Proszek do pieczenia
 • Soda oczyszczona
 • Woda
 • Stara szczoteczka do zębów


Weź równe części sody oczyszczonej i proszku lub płynu do prania. Dodaj trochę wody, aby uzyskać gładką, rzadką pastę. Nałóż przygotowaną w ten sposób pastę na buty. Możesz też namoczyć w tym płynie sznurówki. Pozostaw buty na około 30 minut. Po tym czasie spłucz trampki ciepłą wodą lub (gdy trampki nie są jeszcze idealnie białe) włóż je do pralki.
Rozwieś na sznurku i świeżym powietrzu.

Czyszczenie białych trampek - rady na koniec


przykładowe modele modnych sneacersów

Odplamiacz

Materiał, z jakiego wykonane są trampki, zazwyczaj dobrze czyści się przy użyciu odplamiaczy. Podczas gdy intensywne plamy z trawy i plamy na bazie oleju mogą najlepiej reagować na środki do usuwania plam klasy przemysłowej, podstawowe zadrapania i plamy można często usunąć za pomocą delikatnego środka odplamiającego.

Właściwe suszenie trampek

Istotnym krokiem w procesie oczyszczania trampek jest umiejętność ich suszenia. Po osuszeniu nadmiaru wilgoci umieść buty w suchym miejscu, z dala od źródeł ciepła. Chociaż zazwyczaj chcesz chronić buty przed słońcem podczas etapu suszenia, bezpośrednie światło słoneczne może w rzeczywistości rozjaśnić białe płócienne buty. Wypełnij je zmiętą gazetą lub ręcznikiem papierowym, aby wchłonąć nadmiar wilgoci i pomóc im zachować właściwy kształt.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020

pixel