Jak zabezpieczyć buty na zimę - skuteczne sposoby
DNI STAJĄ SIĘ CORAZ CHŁODNIEJSZE, A Z SZAFY WYCIĄGAMY JUŻ ZIMOWE OBUWIE. JAK PRZYGOTOWAĆ BUTY DO ZIMY, ABY WYTRZYMAŁY CIĘŻKIE WARUNKI, ŚNIEG, WILGOĆ I NISKIE TEMPERATURY?
Buty zimowe damskie — o czym warto pamiętać?
Zimowa aura może dać w kość nie tylko nam, ale również naszym butom. Niska temperatura, podwyższona wilgotność i sól, która wysypywana jest na drogi w tym okresie, szkodzi skórze i innym materiałom, z jakich wykonane są buty na zimę. Z tego powodu warto przed nadejściem chłodów przygotować buty zimowe damskie na te ekstremalne warunki.
Takich przygotowań będą wymagać przede wszystkim kozaki damskie czy botki na koturnie wykonane z zamszu i skóry — te materiały najgorzej radzą sobie z trudnymi warunkami. Skóra naturalna jest podatna na wysychanie i pękanie, jeśli nie jest odpowiednio pielęgnowana. Dzięki odpowiednim zabezpieczeniu butów i późniejszej regularnej pielęgnacji nasze buty przetrwają w dobrym stanie ten zimowy czas.
Impregnacja butów
W zabezpieczaniu butów przed zimą istotną rolę odgrywa impregnowanie. Impregnacja skutecznie zabezpiecza je przed wilgocią i niskimi temperaturami. Zapobiega pękaniu skóry i niszczeniu. Do jej przeprowadzenia stosujemy środki przeznaczone do konkretnego rodzaju skóry (skóra licowa, zamszowa, ekologiczna).
Jak właściwie zaimpregnować buty? Poradnik krok po kroku.
Zrób przegląd butów.
Przygotowanie powinnaś zacząć od gruntownego przejrzenia stanu swojego obuwia zimowego. Sprawdź kondycję materiału/zamszu/skóry. Czy są na niej przetarcia, uszkodzenia, załamania, przebarwienia?
Wyczyść buty.
Po wyjęciu z szafy/garderoby każdym butom przyda się lekkie odświeżenie. Czyszczenie butów zależy od materiału, z jakiego są wykonane.
Buty skórzane. Do czyszczenia tego rodzaju obuwia najlepiej sprawdzi się wilgotna szmatka. Usuwamy najpierw zabrudzenie z podeszwy (np. resztki błota), a potem przecieramy delikatnie wierzch buta.
Buty zamszowe. Czyszczenie tego rodzaju butów jest bardzo zbliżone do butów skórzanych. Najpierw usuwamy błoto i kurz (na sucho), potem delikatnie przecieramy szmatką. W przypadku butów zamszowych dochodzi nam jeszcze szczotkowanie obuwia.
Impregnacja butów skórzanych.
Do impregnacji botków skórzanych potrzebować będziemy oleju i tłuszczu do skór oraz pasty woskowo-żywicznej. Buty impregnujemy po wyczyszczeniu i osuszeniu.
- Nakładamy olej na całą powierzchnię buta i pozostawiamy do wyschnięcia (może to trwać nawet kilka godzin). Po tym czasie powtarzamy czynność.
- W drugim etapie rozprowadzamy po powierzchni buta tłuszcz do skór. Pozostawiamy buty do wchłonięcia na dobę.
- Na drugi dzień na powierzchnię buta nakładamy pastę woskowo-żywiczną. Po wyschnięciu możemy wypolerować buty.
- Obuwie jest gotowe do zimowych eskapad!
Informacje na ten temat impregnacji butów zamszowych znajdziecie w artykule Jak dbać o zamszowe kozaki.
Impregnacja butów trekkingowych.
Metoda impregnowania butów trekkingowych damskich zależy od tego, z jakiego materiału zostały wykonane. Buty trekkingowe ze skóry licowej impregnujemy w sposób, jaki podaliśmy w akapicie powyżej. Wiele butów trekkingowych na powierzchni ma nubuk, a także posiada nieprzepuszczalną membranę GORE-TEX® . Do każdego z tych materiałów należy dobrać odpowiedni środek impregnujący, który zagwarantuje odnowienie warstwy DWR (Durable Water Repellency).
Do impregnowania butów trekkingowych najczęściej używa się wszelkiego rodzaju specjalistycznych impregnatów z woskiem, niektórych w wersji z atomizerem.
- Rozprowadzamy na powierzchni buta preparat z woskiem, najlepiej okrężnymi ruchami. Dokładnie docieramy do każdego zakamarka buta.
- Pozostawiamy warstwę do wyschnięcia. Zazwyczaj wystarczy pokryć powierzchnię buta jedną warstwą. Dla pewności możesz czynność powtórzyć. Drugą warstwę możesz nakładać tylko wówczas, gdy pierwsza w całości wyschnie.
- Jeżeli twoje buty posiadają skórę licową, możesz ją dodatkowo wypolerować. W innym przypadku nie jest to konieczne.