Zapisz na liście ulubionych

Noszenie damskich szpilek: jak uniknąć pęcherzy na stopach?

2022-01-13
Noszenie damskich szpilek: jak uniknąć pęcherzy na stopach?

UWIELBIASZ CHODZIĆ W SZPILKACH, ALE CZĘSTO ROBIĄ CI SIĘ ODCISKI I PĘCHERZE NA STOPACH? POZNAJ NAJLEPSZE SPOSOBY, ABY SPRAWIĆ, ABY BUTY BYŁY WYGODNIEJSZE.

Blaski i cienie damskich szpilek

Gdybyśmy mieli wybrać jeden z najbardziej uwielbianych przez kobiety fasonów obuwia, to stylowe szpilki z pewnością znajdowałyby się w czołowej trójce, a może i nawet na zaszczytnym, pierwszym miejscu. To pewnie o szpilkach myślała Coco Chanel, twierdząc, że: „Kobieta w dobrych butach nigdy nie jest brzydka”. Życia bez wysokich obcasów nie wyobrażała sobie również Marilyn Monroe, która w jednym z wywiadów przyznała, że co prawda "nie wie, kto wynalazł buty na wysokich obcasach, ale wszystkie kobiety zawdzięczają mu wiele". W rzeczywistości trudno nie zgodzić się z tą tezą. Stylowe szpilki korzystnie wpływają na wygląd kobiety — wydłużają sylwetkę, wyszczuplają nogi, a także dodają powabu i pewności siebie.

Niestety szpilki oprócz wielu zalet mają również pewne wady. Przede wszystkim potrafią być bardzo niewygodnie. Szczególnie gdy wybierzemy szpilki, które nie do końca pasują na naszą stopę. Wadą chodzenia w niedopasowanych i niewygodnych szpilkach jest pojawianie się odcisków i pęcherzy na stopach.


Jak powstają pęcherze na stopach?

Pęcherze na stopach pojawiają się, gdy przez długi czas nosisz ciasne i źle dopasowane obuwie. Tworzeniu pęcherzy sprzyja też wilgotność stóp. Najczęściej są wynikiem długotrwałego ocierania skóry stopy o wnętrze cholewki, zazwyczaj zapiętka. Wówczas na najwyższej warstwie skóry tworzy się niewielki wypełniony płynem i bolesny bąbel.
Noszenie damskich szpilek: jak uniknąć pęcherzy na stopach?


Jak uniknąć pojawiania się pęcherzy? Może sposób na Meghan Markle?

Jakiś czas temu wiele kontrowersji wzbudziła Meghan Markle, która na stopy miała założone o numer większe (co najmniej!) buty na wysokim obcasie. Okazało się, że nie jest to żadne towarzyskie faux-pas czy wpadka modowa, ale zamierzony zabieg. To trik stosowany przez wiele gwiazd i celebrytów. Noszenie nieco większych szpilek pozwala na uniknięcie problemu obolałych stóp, a także nieprzyjemnych odcisków. Nie jest to jednak sposób rekomendowany dla wszystkich, a wkładanie na stopy za dużych szpilek może być powodem pojawienia się kolejnych otarć na piętach.

Wybieraj szpilki o niższym obcasie.

Wyżej nie zawsze znaczy wygodniej. To zasada idealnie wpisuje się w noszenie szpilek. Im wyższe odchylenie butów, tym bardziej palce u nóg schowają się i wciskają w jej czubki. A to szybka droga do odcisków i pęcherzy. Jeżeli chcesz uniknąć tego typu problemów zdrowotnych kup szpilki na niższym obcasie. Już dawno stwierdzono, że najwygodniejsze są szpilki na obcasie o wysokości 5-8 cm. Dla zdrowia, według medyków, najbezpieczniejsze obcasy 1-3 cm.

Zanim pójdziesz na imprezę, "rozbij" buty.

Jeżeli chcesz zapobiec pojawieniu się pęcherzy i odcisków na stopach, nie ubieraj na imprezę butów "prosto ze sklepu". Stopy muszą się przyzwyczaić do nowego obuwia. W tym celu najlepiej chodź w butach po domu: najpierw po kilkanaście minut, a potem 2-3 godziny dziennie. Najlepiej ubieraj je wieczorem, kiedy twoje nogi są bardziej opuchnięte. W ten sposób odrobinę je rozciągniesz. Aby uniknąć pęcherzy i otarć, na newralgiczne miejsca nałóż plastry zabezpieczające.Stosuj wkładki do butów.

Pęcherze i otarcia pojawiają się najczęściej wtedy, gdy stopa ślizga się w obuwiu. Jak temu zapobiec? Zadbaj o lepsze dopasowanie stopy. W tym pomogą wkładki do butów. Tego typu miękkie, wykonane z żelu i dobrze dopasowane wkładki zapewnią dodatkowy komfort stopie i lepsze rozłożenie ciężaru.
Noszenie damskich szpilek: jak uniknąć pęcherzy na stopach?


Zakryj stopy plastrami

Jeżeli wiesz, na których miejscach na stopie zawsze robią ci się pęcherze, od razu zabezpiecz je specjalnymi plastrami. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko pojawienia się ran i bólu.


Wybieraj odpowiednie fasony butów.

Jeżeli żaden z tych sposobów nie pomaga i nadal chodzenie w szpilkach jest dla ciebie prawdziwą udręką, a na piętach czy palcach pojawiają się nieznośne otarcia, postaw na inny fason butów. Do wieczorowych kreacji równie dobrze możesz włożyć buty na wysokim obcasie z otwartymi noskami i bez pięty. W ten sposób unikniesz otarć na piętach, a twoje palce nie będę już uciskane czubkami butów.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022

Polecane

Zamszowe czarne szpilki

Zamszowe czarne szpilki

119,99 zł brutto89,99 zł brutto

pixel