Zapisz na liście ulubionych

Odciski na stopach - naucz się sobie z nimi radzić

2022-09-27
Odciski na stopach - naucz się sobie z nimi radzić
Odciski stanowią bardzo częstą dolegliwość stóp. Zdaniem niektórych za ich powstawanie odpowiada nieprawidłowo dobrane obuwie. Tymczasem to tylko część prawdy. Przeczytaj i zobacz, jak pielęgnować stopy, żeby uniknąć nagniotków i naucz się radzić sobie z tymi, które już się pojawiły.



Jak powstają odciski?

Zwykło się uważać, że głównym powodem powstawania odcisków jest niedopasowane obuwie, zbyt ciasne lub zbyt luźne. Okazuje się jednak, że tzw. nagniotki pojawiają się także w sytuacji, gdy nosisz sprawdzone buty. Dlaczego tak się dzieje? Powodów może być kilka:
- długotrwałe noszenie butów na wysokim obcasie. Wydłużony ucisk na dany obszar stopy może sprowokować reakcję obronną skóry, w efekcie czego tkanka staje się grubsza i twardsza;
- nieprawidłowa budowa anatomiczna, w tym deformacje (np. koślawy palec) lub wady ułożenia stopy;
- długotrwałe noszenie butów w wymagających warunkach, np. podczas wędrówek. W trakcie długiego i intensywnego marszu stopa zostaje zamknięta w bucie, co sprawia, że skóra staje się miękka i podatna na uszkodzenia. W tej sytuacji za powstawanie odcisków odpowiadają bezpośrednio wilgoć, ciepło i tarcie.


Czółenka damskie

Jak pozbyć się odcisków? Domowe sposoby

Jeśli chcesz pozbyć się odcisków, które już się pojawiły, w pierwszej kolejności zadbaj o odpowiednie obuwie – starannie dopasowane, charakteryzujące się miękką wyściółką i elastyczną podeszwą. W sytuacji, gdy stopy potrzebują wytchnienia, dobrym rozwiązaniem okażą się modne sneakersy i inne, wygodne buty sportowe.
Nie bez znaczenia jest także odpowiednia pielęgnacja. Nagniotki należy systematycznie traktować kremami nawilżającymi. Takie preparaty złagodzą objawy i poprawią wygląd odcisków, jednak ich nie usuną. Wówczas z pomocą przyjdą maści i płyny na odciski, przeznaczone do stosowania miejscowego. Nałożenie ich będzie wymagało odpowiedniego przygotowania skóry – wymoczenia w ciepłej wodzie i starannego osuszenia.
Jeśli Twoim problemem jest zrogowaciały naskórek, zmiękczoną skórę potraktuj frezarką. Takie rozwiązanie jest bezpieczniejsze, niż stosowanie dotychczas popularnych pumeksów – frezarkę bowiem łatwiej utrzymasz w czystości.


Jak uniknąć odcisków? Odpowiednie obuwie to tylko jeden ze sposobów

Jeśli problem odcisków udało się zażegnać, warto zadbać, by nie pojawiały się ponownie. Jak ich uniknąć? - Dotychczas noszone szpilki warto zastąpić równie eleganckimi balerinami , najlepiej - ze skórzaną wkładką. - Troska o wygodne obuwie to za mało – zwłaszcza jeśli czeka Cię intensywny dzień. W takich sytuacjach zadbaj o możliwość przewietrzenia stóp. Dodatkowo możesz je potraktować nawilżanymi chusteczkami – po to, by je schłodzić. - Jeśli nosisz pełne obuwie, takie jak np. espadryle, pamiętaj o odpowiednich skarpetkach. Wielość modeli sprawia, że wybór takich, które nie będą widoczne, jest możliwy, niezależnie od fasonu buta. - Każdorazowo dokładnie osuszaj stopy, zwłaszcza pomiędzy palcami. Jeśli decydujesz się na domowy pedicure, unikaj używania pumeksów i tarek. Zdecydowanie lepiej będzie zastąpić je frezarką. Niewskazane jest także korzystanie z ostrych narzędzi w okolicach wału paznokciowego.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022

pixel