Zapisz na liście ulubionych

Zadbaj o dobry nastrój tej jesieni!

2022-11-08
Zadbaj o dobry nastrój tej jesieni!
Kiedy lato ustępuje miejsca jesieni, a przyroda powoli przygotowuje się do zimowego snu, warto zatrzymać się na chwilę w codziennym pędzie i zadbać o dobry nastrój na przekór nadchodzącym krótkim dniom i niekorzystnej aurze. Wykorzystaj atuty jesieni i znajdź kilka chwil tylko dla siebie, by nabrać energii prosto z natury!
Znajdź czas dla siebie w zgiełku codzienności

Współczesny świat narzuca nam szybkie tempo i wypełnia każdy dzień licznymi zajęciami. Praca, często w wymiarze znacznie wykraczającym poza standardowe 8 godzin, dodatkowe zlecenia, nauka, sport, obowiązki domowe - wszystko to pochłania praktycznie cały czas od pobudki od położenia się spać. Kilka pozostałych nam wolnych chwil dzielimy z najbliższymi nam ludźmi - przyjaciółmi, dobrymi znajomymi.

Jeśli i Ty rozpoznajesz siebie w powyższym opisie, zastanów się przez kilka chwil nad odpowiedzią na pytanie: gdzie w tym wszystkim jesteś Ty sama? Ile czasu poświęcasz na własny relaks, celebrację drobnych przyjemności, zachwyt nad otaczającym Cię światem? Czas dla siebie nie jest luksusem ani nagrodą, na którą trzeba sobie zasłużyć: regularny głęboki odpoczynek należy do warunków zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego, umożliwia funkcjonowanie na pełnych obrotach i czerpanie radości z życia. Nigdzie nie zrelaksujesz się lepiej, niż na łonie natury - a jesień jest ku temu szczególnie dogodnym okresem.

Sneakersy damskie BIG STAR KK274355

Przyroda jako odskocznia

Zbawienne działanie dla głowy ma sama zmiana otoczenia. Wyjeżdżając z miejsca, w którym spędzamy najwięcej czasu, automatycznie oddalamy od siebie myśli o codziennych problemach, które kojarzymy z towarzyszącymi nam na co dzień widokami. Pobyt w parku, w lesie czy w górach kieruje naszą uwagę przede wszystkim na otaczające nas krajobrazy. Piękno natury zachwyca czystym, nieodpartym urokiem, a łagodne dźwięki koją napięte nerwy i sprzyjają relaksowi. Jesień jest tu szczególnie malownicza - drzewa mienią się nasyconymi odcieniami żółci, czerwieni i brązu, a Słońce znajduje się bliżej Ziemi, niż w lecie, co obserwujemy poprzez niepowtarzalną barwę i temperaturę naturalnego światła.

Mindfulness - magia prostoty

KOdpoczynek na łonie natury sprzyja treningowi mindfulness, czyli uważności - praktyce ukierunkowanej na świadomym, nieoceniającym skupieniu na tym, co otacza nas tu i teraz. Oderwanie od codziennych obowiązków i nadmiaru zewnętrznych bodźców ułatwia odciążenie umysłu, zrzucenie ciężaru przeszłości i przyszłości, pełniejsze doświadczanie własnych myśli i zmysłowych wrażeń z otoczenia. Piękne widoki, delikatny dotyk wiatru i ciepło promieni słońca na policzkach, zapach świeżo opadłych liści i dźwięk ich szelestu pod stopami… Koncentracja na tu i teraz pomaga dojrzeć piękno tkwiące w codzienności, złagodzić stres i nauczyć się radości z prostego życia.

Wygodne buty trekkingowe damskie DK Softshell czarne

Shinrin-yoku, czyli energia drzemiąca w lesie

Nikt nie wie o przepracowaniu i wyczerpaniu spowodowanym stresem tyle, co Japończycy. Kultura pracy na 120% możliwości nakłada na mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni ogromne obciążenia fizyczne i mentalne. Praca przez 16 godzin dziennie nie jest tu niczym niecodziennym, a odpoczynek ogranicza się do krótkiego snu w ciasnej kabinie hotelu kapsułowego lub niewiele większym wynajętym mieszkaniu. Dodajmy do tego hałas i tłok gęsto zaludnionych japońskich miast, zanieczyszczone powietrze, wszechobecne szkło i beton - i oto społeczeństwo, w którym stres stanowi realne zagrożenie dla zdrowia i życia obywateli.

Jednym ze sposobów na zniwelowanie szkodliwych skutków przepracowania i stresu jest dla Japończyków shinrin-yoku, czyli kąpiel leśna - proces czerpania energii z natury, praktykowany od założenia pierwszego ośrodka terapii przyrody w latach 80. XX wieku. Shinrin-yoku ma wiele wspólnego z mindfulness: kąpiele leśne polegają na niespiesznej, uważnej obserwacji otaczającej nas flory i fauny, doświadczanie jej wszystkimi zmysłami przy minimalizacji bodźców spoza leśnego świata. Regularna terapia naturą przynosi wymierne efekty w zakresie łagodzenia stresu, nerwic, stanów depresyjnych, dotlenia organizm i poprawia jakość snu.

Zadbaj o siebie - wypoczywaj wśród przyrody

Dobra energia płynąca z przyrody poprawi jakość życia każdego z nas - tym bardziej, że jest to przyjemność łatwo dostępna dla każdego, a jej koszt zamyka się w cenie ewentualnego dojazdu na tereny zielone. Wykorzystaj jesienne miesiące na leśne spa: wystarczą Ci wygodne buty trekkingowe damskie, ciepła kurtka i nakrycie głowy, by skutecznie ładować akumulatory i cieszyć się bogactwem darów natury!

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022

pixel