Zapisz na liście ulubionych

Co zrobić, żeby buty nie obcierały?

2020-08-21
Co zrobić, żeby buty nie obcierały?

POCIERANIE BUTÓW O SKÓRĘ MOŻE POWODOWAĆ POWSTAWANIE BOLESNYCH PĘCHERZY, NIEPRZYJEMNYCH PODRAŻNIEŃ I OGÓLNY DYSKOMFORT DLA NASZYCH STÓP. OTO KILKA RAD, JAK ZAPOBIEC POWSTAWANIU TYCH RAN.


Zamszowe buty

Buty zamszowe stwarzają najmniejsze ryzyko otarcia. Jeśli jednak okaże się, że taki rodzaj butów nie do końca pasuje do stopy, istnieje rozwiązanie, które sprawi, że będą trochę wygodniejsze: podczas noszenia zamszowych butów (np. botków zamszowych damskich) wybieraj cienkie skarpetki, ponieważ grube wełniane skarpety mogą zmieniać dopasowanie butów, powodując otarcia.

Zobacz też: Jak rozciągnąć nowe buty?Grupa dziewczyn na letnim festiwalu w modnych kaloszach

Skórzane buty

Skórzane buty to must have w każdej szafie. Nie tylko są ponadczasowe, ale charakteryzują się dużą wytrzymałością. Niemniej jednak nowa para skórzanych butów jest często twarda i nieelastyczna. Nawet jeśli wybierzesz idealnie dopasowane, ich pięty i krawędzie boczne mogą być zbyt twarde. To powoduje bardzo duże rany i uniemożliwia wręcz użytkowanie obuwia.

Porada
Czyszczenie i kondycjonowanie skórzanych butów nie tylko wydłuża ich żywotność, ale także zmiękcza materiał, dzięki czemu są bardziej elastyczne i lepiej dostosowują się do nogi. Skórzane buty przed pierwszym użyciem załóż w domu, razem z grubymi skarpetami, co pozwoli je rozciągnąć. To najlepsza i najprostsza metoda.


Gumowe buty

Gumowe buty lub kalosze damskie to idealna opcja, jeśli chodzi o łatwe do czyszczenia i wodoodporne buty. Jednak nieporowaty materiał użyty wewnątrz tego rodzaju butów może powodować pocenie się, a co za tym idzie, otarcia. Nic dziwnego, że odciski powstają częściej latem.

Porada.
Wypełnianie gumowych butów starą gazetą lub narzędziem do ich modelowania może sprawić, że zachowają swój kształt. Oznacza to, że przy następnym założeniu nie będą one zbyt ciasne ani luźne. Na rynku są dostępne specjalne preparaty do rozmiękczania takich materiałów.
Noś grube skarpety z gumowymi butami. Gumowe buty prawdopodobnie zamoczą się, co może powodować tarcie, więc grube skarpetki chronią mokrą i wrażliwą skórę przed otarciem.


Trampki

Buty płócienne, takie jak trampki damskie, są popularne przez cały rok. Chociaż są przeważnie miękkie, można zauważyć, że ocierają się o stopy, zwłaszcza gdy są nowe. Ponieważ ludzie mają tendencję do noszenia płóciennych butów boso, zwiększa się ryzyko otarcia.

Porada.
Przygotuj płócienne buty do użytku, zginając je do przodu i do tyłu i poruszając nimi z boku na bok (nie za szybko, ponieważ może to spowodować zagniecenia). Po prostu włóż buty, stań w miejscu i kilkukrotnie opieraj się na palcach, a następnie piętach, aby poluzować materiał.

Ponownie zasznuruj płócienne buty, jeśli są oczywiście sznurowane. Całkowite odpięcie sznurówek i ponowne ich sznurowanie w celu wygodnego dopasowania pomaga dopasować buty do własnych potrzeb. Daje również możliwość wykazania się kreatywnością dzięki różnokolorowym lub wzorzystym koronkom.
Ważne jest, aby natychmiast zabezpieczyć wszelkie istniejące lub rozwijające się pęcherze taśmą chirurgiczną albo plastrami na pęcherze. Zmniejsza to ryzyko dalszego ocierania się pęcherza i powodowania większego bólu. Nieleczone, rozdrapane otarcia spowodować mogą nawet infekcję, więc ważne jest odpowiednie zajęcie się nimi w krótkim czasie.

Pocieranie butów o skórę może być niewygodne i bolesne, dlatego ważne jest, aby zmniejszyć ryzyko tam, gdzie jest to tylko możliwe. Większość otarć jest spowodowana przez źle dopasowane buty, dlatego tak ważne jest znalezienie idealnego dopasowania. Pamiętaj, aby przede wszystkim dostosować buty do swoich aktywności.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020

pixel