Zapisz na liście ulubionych

Jak czyścić buty z siateczką?

2022-05-31
Jak czyścić buty z siateczką?
Buty ze wstawkami wykonanymi z siateczki są praktycznym rozwiązaniem. Problemem może być jednak ich czyszczenie. W jaki sposób się za to zabrać i co zrobić, aby tego rodzaju obuwie odzyskało swój blask?

Sportowe buty z siateczką – dlaczego są modne?

Sportowe buty ze wstawkami z siateczki pozwalają przede wszystkim stopom oddychać. Oznacza to zdecydowanie lepszą cyrkulację powietrza. Szczególnie latem i w trakcie wykonywania ćwiczeń fizycznych jest to bardzo istotne.

Dodatkowo modele z siatką są po prostu lżejsze. Materiał ten wygląda ciekawie, nietypowo. Przez to buty są bardzo modne. Jeszcze innym aspektem butów z siatką, na który warto zwrócić uwagę, jest ich szerokość i lepsza zdolność dopasowania się do stopy. Jeżeli masz problem z klasycznymi modelami, bo są zbyt wąskie, jest duża szansa, że modele siateczkowe dobrze się sprawdzą. Będzie ci w nich wygodnie.

Czyszczenie buty z siatką – o czym warto pamiętać?

Przed czyszczeniem butów z siateczką pamiętaj, aby w tym celu nie używać żadnych sztywnych, szorstkich akcesoriów, na przykład twardych szczoteczek. Mogą one w bardzo krótkim czasie uszkodzić delikatną powierzchnię. Uszkodzona struktura materiału będzie jeszcze bardziej podatna na wnikanie brudu, a więc problem tylko się nasili.

Takich butów nie można suszyć bezpośrednio na słońcu albo na kaloryferze. W ten sposób się zdeformują. Najlepiej jest włożyć do ich środka na przykład zmiętą gazetę albo ręcznik papierowy i pozwolić im dokładnie wyschnąć w naturalny sposób. W przypadku butów z siateczką, szczególnie tych w jasnym kolorze, które są bardzo modne, bardzo istotne jest, by je odpowiednio chronić przed zabrudzeniem. Od razu po zakupie można więc skorzystać z impregnatu do tekstyliów. Przedłuży on ich trwałość i sprawi, że brud nie będzie się tak intensywnie osadzał. Regularnie trzeba je impregnować ponownie, aby mieć pewność dobrego zabezpieczenia. Odświeżenie wnętrza każdych sportowych butów, także tych z siateczki, możliwe jest dzięki zastosowaniu dezodorantu. Na rynku dostępne są specjalne preparaty do butów, które nie tylko zabijają nieprzyjemny zapach, ale także działają bakteriobójczo.Jak czyścić buty z siateczką?


Czym czyścić buty z siateczką?

Klasycznym sposobem na wyczyszczenie butów z siatką jest ich wypranie w pralce. W takim przypadku należy je dobrze oczyścić z piasku. Można w tym celu użyć na przykład zmiotki. Konieczne jest także staranne wyczyszczenie podeszwy. Trzeba także wyjąć z nich sznurówki. Można je osobno wyprać ręcznie, a jeżeli są już bardzo brudne – wymienić na nowe. Następnym krokiem powinno być włożenie obuwia do siatki do prania bielizny albo do starej poszewki. Do bębna włożyć trzeba także jakieś inne materiały, na przykład ręczniki. Buty prać można w temperaturze maksymalnie 30 stopni Celsjusza, bez wirowania lub z najniższymi możliwymi obrotami. Jeżeli pralka daje taką możliwość, najlepiej jest nastawić ją na pranie w zimnej wodzie. Wówczas się nie zdeformują i nie rozkleją.

Pranie w pralce powinno być jednak ostatecznością w przypadku bardzo brudnych butów. Do codziennego mycia lepsze jest pranie ręczne. Siateczkę najlepiej odświeżyć przy pomocy ciepłej wody z mydłem lub płynem do prania. Namoczoną gąbką lekko przecieraj zabrudzenia. Ekspresowym sposobem na oczyszczenie siatki jest także użycie w tym celu nawilżanych chusteczek.

Dużą różnicę w ogólnym wyglądzie butów zrobią czyste podeszwy, szczególnie białe. Pamiętaj o ich regularnym czyszczeniu, na przykład przy użyciu miękkiej szczoteczki.

Czytaj również: Jak wyczyścić białe trampki?

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022

pixel