Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę ulubionych

Jakie skarpety dobrać do obuwia trekkingowego?

2022-09-16
Jakie skarpety dobrać do obuwia trekkingowego?
Wybierasz się na szlak? Zadbaj o odpowiednie przygotowanie. Pamiętaj jednak, że oddychająca odzież, dostosowana do warunków atmosferycznych i wygodne buty trekkingowe to za mało. Jeśli zależy Ci na komforcie, skup się na szczegółach. Przeczytaj i zobacz, jak wybrać skarpety, które sprawdzą się w terenie.
Jakie skarpety zapewnią komfort w trakcie wędrówki?

Górska wędrówka nie może się udać bez odpowiedniego przygotowania. Bardziej zaawansowani wiedzą, że o komforcie na szlaku najczęściej decydują szczegóły, w tym także – odpowiednie skarpety. Niepozorne, spełniają bowiem istotne zadanie – izolują stopę od wewnętrznej powierzchni buta i chronią ją przed ewentualnymi otarciami, również na wysokości kostki. Jakie cechy powinny wykazywać skarpetki odpowiednie w teren?


Przede wszystkim – powinny współpracować z obuwiem. Dobra skarpeta nie może się zwijać ani zsuwać i musi podążać za ruchem stopy. Konieczne są zatem odpowiednio elastyczne ściągacze, nie bez znaczenia jest także wysoko rozciągliwy materiał, zapewniający perfekcyjne dopasowanie i długość skarpety odpowiadająca wysokości cholewki.


Skarpety do butów trekkingowych – materiał

Skarpety odpowiednie w teren powinny się odpowiednio rozciągać. Czy ma zatem znaczenie, czy będą uszyte z włókien naturalnych czy syntetycznych? Niekoniecznie. Skarpety w całości wykonane z włókien sztucznych mogą być tak samo komfortowe skarpety bawełniane z wysoką zawartością elastanu. Zwłaszcza że w tych pierwszych obecnie stosuje się innowacyjne technologie, pozwalające stopom swobodnie oddychać.


Skarpety do butów trekkingowych – rozmiar

Jeśli zależy Ci, żeby skarpety i buty trekkingowe damskie stworzyły zgrany duet, pamiętaj, że zarówno jedne, jak i drugie powinny być w odpowiednim rozmiarze. Co ciekawe, rozmiar skarpet nie jest identyczny z rozmiarem butów – dlatego należy je odpowiednio dopasować. Jeśli kupujesz skarpety online, zmierz długość odrysowanej stopy, a następnie – porównaj z informacjami zamieszczonymi bezpośrednio na stronie produktu.

Obuwie damskie

Skarpety do butów trekkingowych – wysokość

Nie bez znaczenia dla komfortu w trakcie wędrówki jest wysokość skarpety. Wybierając model w teren, zrezygnuj z popularnych stopek i sięgnij po model, który będzie wystawał ponad cholewkę buta. Dzięki temu zabezpieczysz skórę na łydce i unikniesz, często bolesnych otarć.

Skarpety do butów trekkingowych – pora roku

To, jakie skarpety do butów trekkingowych ostatecznie wybierzesz, będzie zależało również od pory roku. Wiosną i latem znacznie lepiej sprawdzą się modele uszyte z lekkich i cienkich włókien, jesienią i zimą – nieco cieplejsze, w tym również te uszyte z wełny merynosów.

Skarpety do butów trekkingowych – intensywność wysiłku

Rodzaj skarpet do butów trekkingowych będzie zależał także od tego, jak duży wysiłek planujesz. W trakcie spokojnych i długich wędrówek sprawdzą się modele bawełniane, wycieczki o większej intensywności będą wymagały syntetycznych i szybkoschnących materiałów. Wówczas dobrym wyborem okażą się skarpetki o wysokiej zawartości włókien sztucznych.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022

Polecane

Buty trekkingowe damskie na grubej podeszwie DK czarne

Buty trekkingowe damskie na grubej podeszwie DK czarne

189,99 zł brutto159,99 zł brutto15999 pkt.
Buty trekkingowe damskie DK Waterproof czerwone

Buty trekkingowe damskie DK Waterproof czerwone

189,99 zł brutto159,99 zł brutto15999 pkt.
Wysokie buty trekkingowe damskie DK czarno czerwone Softshell

Wysokie buty trekkingowe damskie DK czarno czerwone Softshell

209,99 zł brutto184,99 zł brutto18499 pkt.
Wysokie buty trekkingowe damskie DK Softshell czarno-miętowe

Wysokie buty trekkingowe damskie DK Softshell czarno-miętowe

239,99 zł brutto184,99 zł brutto18499 pkt.
pixel