Zapisz na liście ulubionych

Jakie skarpety dobrać do obuwia trekkingowego?

2022-09-16
Jakie skarpety dobrać do obuwia trekkingowego?
Wybierasz się na szlak? Zadbaj o odpowiednie przygotowanie. Pamiętaj jednak, że oddychająca odzież, dostosowana do warunków atmosferycznych i wygodne buty trekkingowe to za mało. Jeśli zależy Ci na komforcie, skup się na szczegółach. Przeczytaj i zobacz, jak wybrać skarpety, które sprawdzą się w terenie.
Jakie skarpety zapewnią komfort w trakcie wędrówki?

Górska wędrówka nie może się udać bez odpowiedniego przygotowania. Bardziej zaawansowani wiedzą, że o komforcie na szlaku najczęściej decydują szczegóły, w tym także – odpowiednie skarpety. Niepozorne, spełniają bowiem istotne zadanie – izolują stopę od wewnętrznej powierzchni buta i chronią ją przed ewentualnymi otarciami, również na wysokości kostki. Jakie cechy powinny wykazywać skarpetki odpowiednie w teren?


Przede wszystkim – powinny współpracować z obuwiem. Dobra skarpeta nie może się zwijać ani zsuwać i musi podążać za ruchem stopy. Konieczne są zatem odpowiednio elastyczne ściągacze, nie bez znaczenia jest także wysoko rozciągliwy materiał, zapewniający perfekcyjne dopasowanie i długość skarpety odpowiadająca wysokości cholewki.


Skarpety do butów trekkingowych – materiał

Skarpety odpowiednie w teren powinny się odpowiednio rozciągać. Czy ma zatem znaczenie, czy będą uszyte z włókien naturalnych czy syntetycznych? Niekoniecznie. Skarpety w całości wykonane z włókien sztucznych mogą być tak samo komfortowe skarpety bawełniane z wysoką zawartością elastanu. Zwłaszcza że w tych pierwszych obecnie stosuje się innowacyjne technologie, pozwalające stopom swobodnie oddychać.


Skarpety do butów trekkingowych – rozmiar

Jeśli zależy Ci, żeby skarpety i buty trekkingowe damskie stworzyły zgrany duet, pamiętaj, że zarówno jedne, jak i drugie powinny być w odpowiednim rozmiarze. Co ciekawe, rozmiar skarpet nie jest identyczny z rozmiarem butów – dlatego należy je odpowiednio dopasować. Jeśli kupujesz skarpety online, zmierz długość odrysowanej stopy, a następnie – porównaj z informacjami zamieszczonymi bezpośrednio na stronie produktu.

Obuwie damskie

Skarpety do butów trekkingowych – wysokość

Nie bez znaczenia dla komfortu w trakcie wędrówki jest wysokość skarpety. Wybierając model w teren, zrezygnuj z popularnych stopek i sięgnij po model, który będzie wystawał ponad cholewkę buta. Dzięki temu zabezpieczysz skórę na łydce i unikniesz, często bolesnych otarć.

Skarpety do butów trekkingowych – pora roku

To, jakie skarpety do butów trekkingowych ostatecznie wybierzesz, będzie zależało również od pory roku. Wiosną i latem znacznie lepiej sprawdzą się modele uszyte z lekkich i cienkich włókien, jesienią i zimą – nieco cieplejsze, w tym również te uszyte z wełny merynosów.

Skarpety do butów trekkingowych – intensywność wysiłku

Rodzaj skarpet do butów trekkingowych będzie zależał także od tego, jak duży wysiłek planujesz. W trakcie spokojnych i długich wędrówek sprawdzą się modele bawełniane, wycieczki o większej intensywności będą wymagały syntetycznych i szybkoschnących materiałów. Wówczas dobrym wyborem okażą się skarpetki o wysokiej zawartości włókien sztucznych.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022

pixel