Zapisz na liście ulubionych

Pranie butów w pralce - czy to bezpieczne?

2020-08-06
Pranie butów w pralce - czy to bezpieczne?

PRANIE W PRALCE TO NAJSZYBSZY I NAJMNIEJ CZASOCHŁONNY SPOSÓB NA PRZYWRÓCENIE BUTOM ATRAKCYJNEGO WYGLĄDU. JAK PRAĆ BUTY W PRALCE, ABY ICH NIE ZNISZCZYĆ?


Jakie buty prać w pralce?

Nie wszystkie buty nadają się do prania w pralce. Wiele zależy do tego, z jakiego materiału są wykonane. Zazwyczaj w pralce można prać wszelkiego rodzaju buty wykonane z płótna, bawełny, nylonu jak popularne sneakersy damskie, tenisówki, trampki i buty sportowe damskie. Do prania w pralce nadaje się też obuwie  ze skóry syntetycznej i poliestru. Odpadają zdecydowanie wszystkie buty ze skóry naturalnej oraz buty zamszowe, z satyny, jedwabiu, jak i te wizytowe, eleganckie i na wysokim obcasie typu szpilki damskie. W ich przypadku należy zdecydować się na czyszczenie ręczne i przeznaczone do tego typu obuwia środki pielęgnacyjne. Jeżeli nie jesteś pewna czy buty nadają się do prania w pralce, sprawdź zawsze informacje na etykiecie.


dziewczyna w pralni siedząca w wózku sklepowym w sneakersach na stopach

Zanim wrzucisz buty do pralki

Aby pranie butów dało najlepszy efekt, musisz odpowiednio je przygotować. Przed wrzuceniem ich do prania zetrzyj jak najwięcej brudu i zanieczyszczeń wilgotną szmatką lub starą szczoteczką do zębów. Zazwyczaj najwięcej błota i brudu znajduje się na podeszwie, którą należy oczyścić przed włożeniem butów do bębna. Z butów warto również wyciągnąć sznurowadła, a także wkładki. Możesz je prać osobno, ręcznie lub wrzucić do osobnego woreczka i włożyć do pralki.


Jak prać buty w pralce?

Wielu obawia się wrzucania butów do pralki w obawie przed ich zniszczeniem. Tymczasem pranie butów w pralce jest bezpiecznym procesem, o ile będziesz stosować się do poniższych wskazówek.


Użyj starych ręczników. Żeby buty nie obijały się o ścianki bębna, warto dodać amortyzatory w formie ręczników. Do pralki włóż 2 duże ręczniki kąpielowe. Pamiętaj, że pierzesz je z brudnymi butami. Nie wybieraj zatem białych ani nowych ręczników.

Zastosuj worek do prania butów. Umieść buty w specjalnej siatkowej torbie lub (gdy jej nie masz pod ręką) — poszewce na poduszkę. Worki do prania butów zapobiegają uszkodzeniom buta w trakcie prania w pralce i pozwalają na pranie butów z innymi częściami garderoby.


buty w worku do prania przygotowane do prania w pralce

W ilu stopniach prać buty?

Ze względu na to, że większość buty sportowych i tenisówek jest klejonych, zaleca się pranie ich w temperaturze 40 stopni lub niższej. W ten sposób zapobiegniesz pękaniu lub topieniu się elementów obuwia, a trampki i sneakersy zachowają swój kolor. Do prania butów najlepiej ustawić też delikatny cykl (obroty poniżej 500 na minutę) bez wirowania. Powinien wystarczyć dowolny łagodny detergent, ale preferowany byłby płyn do prania. Nie stosuj też żadnych środków do zmiękczania tkanin, ponieważ są one trudniejsze do spłukania, a wszelkie pozostałości przyciągną więcej brudu po ich użyciu.

Jak szybko wysuszyć buty?

Nie wkładaj butów do suszarki, ponieważ spowoduje to ich uszkodzenie. Najlepszym sposobem na suszenie butów jest wystawienie ich na zewnątrz na świeże powietrze lub powieszenie na sznurku. Aby przyspieszyć proces schnięcia i pomóc butom zachować swój kształt, możesz włożyć do nich zwinięte arkusze starej gazety.

Jak wyprać białe trampki w pralce?

Białe trampki w pralce pierze się tak samo jak inne typy obuwia. Wystarczy, że zastosujesz się do wszystkich kroków zawartych powyżej. W tym przypadku warto jednak pamiętać, żeby nie wkładać razem z białymi trampkami, butów kolorowych. Uprane białe trampki najlepiej suszyć na świeżym powietrzu, w cieniu. Wówczas unikniemy pojawienia się brzydkich żółtych zacieków od słońca.
Jeśli zależy ci na czasie i chcesz je wystawić na słońce, zastosuj mąkę ziemniaczaną. Posypanie butów mąką  uchroni  je przed żółtymi plamami.  

Zobacz też: Jak wyczyścić białe trampki?

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020

Polecane

pixel