Zapisz na liście ulubionych

Za duże buty - co zrobić?

2020-09-23
Za duże buty - co zrobić?

KUPIŁAŚ WYMARZONĄ PARĘ BUTÓW NA WYPRZEDAŻY, ALE SĄ CIUT ZA DUŻE? PIĘTY WYŚLIZGUJĄ SIĘ Z BUTÓW LUB PALCE U STÓP PRZESUWAJĄ SIĘ DO PRZODU? ZOBACZ, JAK ZMNIEJSZYĆ ZA DUŻE BUTY I CZUĆ SIĘ W NICH KOMFORTOWO.

Dlaczego nie warto chodzić w za dużym obuwiu?

Niektórzy lubią nosić zbyt duże buty. Podobno robi to Meghan Markle, aby uniknąć halluksów. Czy jest to dobrym pomysłem? Jeżeli przeanalizujemy to pod kątem zdrowia stopy — z pewnością nie. Noszenie zbyt dużego buta damskiego powoduje, że chodzimy w nienaturalny i dysfunkcyjny sposób. Może to prowadzić do poważnych problemów ze stopami.Siedząca kobieta w za dużych butach - cielistych szpilkach do zmniejszenia

Co zrobić, gdy buty są za duże?

Najlepszym sposobem na problem z  dużymi butami jest oczywiście kupowanie butów najlepiej dopasowanych do naszej stopy. Jeśli kupujemy buty w sklepie stacjonarnym, wówczas mamy możliwość zmierzenia obuwia. Ważne jest, aby robić to pod koniec dnia, kiedy stopy są już nieco zmęczone i zwiększają objętość. W sklepie internetowym musimy szczególną uwagę zwrócić na prawidłowe zmierzenie stopy i dopasowanie do parametrów podanych przez sklep lub producenta obuwia.Pzykład jak zmniejszyć buty sportowe wodą i suszarką


Przeczytaj koniecznie: Jak zmierzyć stopę, kupując przez internet?

A co zrobić, gdy na półce w domu mamy buty, które są na nas za duże? Oto kilka sposobów jak temu zaradzić.

Ubierz dodatkową  parę skarpet.

Pierwszym sposobem na to, aby poprawić dopasowanie zbyt dużych butów do stopy, jest założenie dwóch par skarpet lub jednej, ale grubszej. Skarpetki wypełnią pustą przestrzeń w bucie. Tego typu metoda zadziała szczególnie przy butach sportowych czy zimowych, do których założenie kolejnej warstwy nie powinno być problemem. Nie sprawdzi się jednak w butach, w których skarpetki nie są mile widziane jak: czółenka, buty peep toe czy sandały. Poza tym zakładanie dodatkowej pary skarpet w lecie może powodować dość mocne pocenie się nóg.

Wypełnij pustą przestrzeń w bucie.

Pustą przestrzeń wokół palców możesz zawsze wypełnić miękkim materiałem. Może to być papier toaletowy, chusteczka higieniczna, waciki czy bibuła. Umieszczamy je lub nawet doklejamy na czubku buta.

Umieść w bucie wkładki.

Powyższe dwie metody, chociaż dość proste i ekonomiczne, najlepiej stosować w przypadkach awaryjnych, kiedy musisz szybko dopasować nowe buty do kreacji. Poza tym chodzenie w butach z dwiema skarpetami czy wypełnieniem z przodu może być mało komfortowe. W sytuacjach, gdy potrzebujemy długofalowych rozwiązań, a wygoda stopy jest priorytetem, najlepiej sprawdzą się wkładki do butów.Wkładki to fragmenty materiału, które są umieszczane wewnątrz butów, aby zapewnić dodatkowy komfort, ciepło i lepsze dopasowanie. Chociaż wkładki fizycznie nie zmniejszają rozmiaru buta, wypełniają pustą przestrzeń między stopami po wewnętrznej stronie buta. W sprzedaży jest kilka rodzajów wkładek w tym:

 • Wygodne i naturalne wkładki skórzane, które najlepiej jest stosować do butów sportowych damskich. Dają komfort stopie, pozwalają na jej oddychanie wypełnienie dodatkowe centymetry.
 • Miękkie i cienkie wkładki silikonowe, które doskonale sprawdzą się do czółenek damskich, szpilek, mokasynów czy balerin.
 • Wkładki filcowe, które włożyć można do botków damskich, kozaków i butów traperów. Są grube i ciepłe, doskonale wypełnij pustą przestrzeń w bucie.Wkładki mogą być na całą stopę lub tylko na jej przód. W przypadku, gdy zbyt duże obuwie powoduje obtarcia pięt, można również kupić tzw. zapiętki.


Przeczytaj koniecznie:
Co robić, aby buty nie obcierały? 

Jak zmniejszyć buty?


Jeśli masz trochę czasu i naprawdę chciałabyś, aby Twoje buty dobrze pasowały bez wypełniania ich różnymi rzeczami, można domowymi sposobami próbować je nieco skurczyć.

Jak zmniejszyć buty sportowe?

 1. Spryskaj buty sportowe wodą przy użyciu atomizera lub innego spryskiwacza. Buty mają być wilgotne, ale nie mokre.
 2. Wysusz buty za pomocą suszarki do włosów lub suszarki bębnowej.
 3. Zmierz buty. Jeśli nadal są duże, powtórz wszystkie czynności jeszcze raz, do momentu, gdy buty osiągną pożądany rozmiar.

 

Jak zmniejszyć buty skórzane?

 1. Zmocz  buty za pomocą atomizera.
 2. Wysusz, za pomocą suszarki do włosów. Upewnij się, że nie trzymasz jej zbyt blisko butów, ponieważ może to spowodować uszkodzenia.
 3. Po całkowitym wyschnięciu sprawdź, czy lepiej pasują. Jeśli nie, powtarzaj ten proces, dopóki buty będą dobrze dopasowane do stopy.
 4. A jeśli chodzi o naprawdę idealne dopasowanie, mamy dla Ciebie profesjonalną wskazówkę: jeśli je wysuszysz podczas noszenia, zwężą się wokół stopy.
 5. W przypadku butów wykonanych z zamszu i skóry nie zapomnij o konserwacji. Ostatnim etapem jest użycie na nich zestawu środków do pielęgnacji zamszu i skóry.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020

pixel